Wiadomości

  • 19 marca 2019
  • wyświetleń: 1323

Jak wybrać dobre łóżko?

Artykuł sponsorowany:

Łóżko odgrywa z naszym życiu bardzo ważną rolę. Przeciętny człowiek śpi 8 godzin na dobę, a tym samym spędzają 1/3 swojego życia w łóżku. Od niego zależy nasz nastrój, dobre samopoczucie, a także i zdrowie. To właśnie podczas snu regenerują się wszelkie siły fizyczne i psychiczne. Spędzamy w nim dużo czasu, więc warto dobrze przeanalizować zakup tego mebla. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jego wielkość, ramę oraz przede wszystkim — materac.

Meblobranie.pl
fot. Meblobranie.pl



Zobacz łóżka dwuosobowe - https://www.meblobranie.pl/lozka-malzenskie-podwojne-dwuosobowe

Wymiary



Kupowanie łóżek o standardowych wymiarach ma wiele zalet. Do najważniejszych należą brak trudności w doborze materaca i duży wybór pościeli. Standardowe łóżka pojedyncze posiadają wymiary: 90 × 200 cm oraz 100 × 200 cm. Łóżka podwójne najlepiej kupić w wymiarach:
140 × 200 cm, 160 × 200 cm, 180 × 200 cm oraz 200 × 200 cm.

Niekiedy producenci dają nam możliwość spersonalizowania niektórych modeli łóżek, jednak wybór któregoś ze standardowych wymiarów zaoszczędzi wielu problemów w przyszłości.
Zapoznaj się z opinią ekspertów - https://www.meblobranie.pl/porady/lozka-pietrowe-oszczedzacze-miejsca/

Rama



Trwałość i wytrzymałość łóżka zależy od jakości materiału, z jakiego jest wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup łóżka w całości z drewna. Szczególnie polecany jest dąb, ze względu na jego odporność na uszkodzenia, ale częstym wyborem (w szczególności dla alergików) staje się również sosna. Ze względu na właściwości elektrostatyczne, nie kumuluje kurzu na swojej powierzchni i nie powoduje jego unoszenia się w powietrzu. Można też kupić łóżko z płyty MDF. Jeśli jest twarda i dobrej jakości, to i łóżko będzie bardzo wytrzymałe. Wiele osób decyduje się również na łóżka tapicerowane, pokryte m.in. skórą, ekoskórą, czy też mikrofibrą. Wyglądają one modnie i estetycznie, jednak warto pamiętać, że ramy tapicerowane łatwo się niszczą, przyciągają kurz oraz są trudniejsze w czyszczeniu.

Zagłówek



Łóżka często są wyposażone także i w zagłówek. Spełnia on nie tylko estetyczną, ale i praktyczną rolę. Sprawia, że poduszka nie spada na podłogę i można się o niego wygodnie oprzeć. Zagłówki otwarte najczęściej można spotkać w formie stalowych bądź drewnianych prętów. Te stanową stanowią raczej ozdobę niż praktyczny element. Zagłówki zamknięte mogą być wykonane z litego drewna, czy płyty. Mogą być one pokryte materiałem, ekoskórą, czy pikowaną tkaniną. Wzorów i modeli jest wiele, zagłówki mogą zostać dodatkowo ozdobione guzikami lub kryształami, które nadadzą stylu. W zależności od tego, jaki styl i kolor obicia wybierzemy, łóżko może podkreślić charakter naszej sypialni.

Meblobranie.pl
fot. Meblobranie.pl


Materac



Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru materaca? Powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała, ponieważ jego najważniejszym zadaniem jest odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dobry materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, tak by idealnie dostosowywał się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ból pleców, szyi, czy głowy może być oznaką zbyt miękkiego łóżka. Wygodny materac ma duży wpływ na jakość snu i poczucie wypoczęcia. W przypadku osób do 80 kg zalecana jest twardość H2, u osób o wadze od 80 do 100 kg poleca się twardość H3, natomiast osoby o wadze powyżej 100 kg powinny wybrać materace H4.

Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa bądź o większej masie ciała szczególnie poleca się materace o wysokości 20 cm. Dla osób szczupłych i niemających problemów z kręgosłupem wystarczą nawet kilkunastocentymetrowe materace.

Kolejnym kryterium w wyborze materaca powinno być jego wypełnienie. W sklepach możemy znaleźć materace kieszeniowe, piankowe i lateksowe. Pierwsze z nich wykonane są na podstawie sprężyn. Dają one elastyczne podparcie dla kręgosłupa i dostosowują się do kształtu ciała. Im większa liczba sprężyn, tym większy komfort snu. Materace piankowe charakteryzują się dopasowaniem do sylwetki oraz nieskomplikowaną budową. Wyróżniają się bardzo dobrą elastycznością i nie są podatne na odkształcenia, co znacząco wpływa na wydłużenie wytrzymałości materaca. Pianka lateksowa otrzymywana jest podczas połączenia lateksu syntetycznego z mleczkiem z drzewa kauczukowego. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne polecane są szczególnie dla alergików. Jego wnętrze poddawane jest procesowi ciągłej wentylacji.

Przed zakupem każdego materaca warto się na nim położyć i poleżeć przez kilka minut. W ten sposób sprawdzimy, który jest najwygodniejszy i najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Podsumowanie



Dobre łóżko będzie spełniać swoją funkcję przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mimo iż wydaje się, jakby to materac odgrywał największą rolę — nie należy lekceważyć ramy oraz materiału, z którego mebel został wykonany.  Ważne jest, aby sprawdzić, jak czujemy się na wybranym łóżku i przetestować je już w sklepie. Dobrze dobrany materac oraz solidnie wykonane łóżko to gwarancja spokojnego i komfortowego snu, co za tym idzie — dobrego samopoczucia na cały dzień.

Meblobranie.pl
fot. Meblobranie.pl