Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 28 listopada 2019

Odszedł Witold Kołban - związany z Tychami malarz, artysta plastyk

Odszedł Witold Kołban - malarz i artysta plastyk związany z miastem Tychy, gdzie mieszkał i tworzył, zostawiając po sobie malarstwo, grafikę użytkową, architekturę wnętrz, pastele, akwarele, rysunki.

„Tychy. Widok z wieżowca” (olej na płótnie, 1979)
„Tychy. Widok z wieżowca” (olej na płótnie, 1979) ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach


Witold Kołban urodził się 7.01.1935 r. w Grodnie. Trafił na Śląsk studiując na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach, gdzie uczęszczał m.in. do pracowni profesorów Leona Dołżyckiego, Aleksandra Raka i Bogusława Góreckiego. Po zdobyciu dyplomu zamieszkał na stałe w Tychach. Prócz własnych działań twórczych, pracował na etacie plastyka projektanta m.in. w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej w Katowicach, Biurze Projektów Biproskop w Chorzowie i w kopalni Murcki w Katowicach. Dorobek Artysty można było podziwiać na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz ponad sześćdziesięciu zbiorowych, krajowych i międzynarodowych.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju oraz zagranicą oraz w zbiorach muzealnych - w tym Muzeum Miejskiego w Tychach - obrazy „Tychy. Widok z wieżowca” (olej na płótnie, 1979) czy „Rzeczka Orłówka” (olej na płycie pilśniowej, 1986).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele pw. Świętej Rodziny w Tychach dnia 28.11.2019 roku. Modlitwa różańcowa o godz. 9.30. Msza żałobna o godzinie 10.00.

BM / tychy.info, źródło: MCK

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA