Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 października 2019

Alina Bednarz zastąpi Michała Gramatykę w Sejmiku Wojewódzkim

Alina Bednarz zastąpi Michała Gramatykę w Sejmiku Wojewódzkim. Zmiana ta wynika z otrzymania przez byłego wicemarszałka województwa śląskiego mandatu posła na Sejm RP.

Alina Bednarz zastąpi Michała Gramatykę w Sejmiku
Alina Bednarz zastąpi Michała Gramatykę w Sejmiku Województwa · fot.


Alina Bednarz w wyborach do sejmiku wojewódzkiego otrzymała 7693 głosów. Nie zdobyła wówczas mandatu radnej. Teraz, z racji wygaszenia mandatu Michała Gramatyki, zajmie jego miejsce.

Kim jest Alina Bednarz?Przez całe życie jestem związana ze Śląskiem - tutaj mieszkam, pracuję i działam społecznie. Urodziłam się w Tychach. Ukończyłam germanistykę na Uniwersytecie Śląskim i studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej i L’Universite des Sciences et Technologies de Lille. Brałam też udział w licznych kursach i szkoleniach.

Mam bogate doświadczenie zawodowe

Przez prawie 30 lat prowadziłam własną firmę, która zarządzała franczyzową siecią sklepów. Zarządzałam zespołem ponad 100 osób. Przez wiele lat byłam także trenerką biznesu akredytowaną przez Państwową Agencję Rozwoju Gospodarczego oraz dyrektorem ds. marketingu i szkoleń w Lewiatan Detal S.A. w Jastrzębiu Zdroju.

Obecnie jestem związana z organizacjami pozarządowymi. Od 10 lat pełnię funkcję prezeski w stowarzyszeniu ON/OFF realizującym projekty kulturalne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego, Instytutu Tańca, głównie w województwie śląskim. Do pracy przy projektach angażuję najzdolniejszych artystów z całego kraju.

Działam społecznie

Jestem aktywistką społeczną z powołania i potrzeby działania. Byłam członkinią Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Marszałku Województwa Śląskiego 1. kadencji, współorganizowałam ubiegłoroczne Forum Organizacji Pozarządowych w Gliwicach.

Od 10 lat jestem związana z Kongresem Kobiet, zasiadam w jego Radzie Programowej, od 6 lat pełnię funkcję pełnomocniczki regionalnej Kongresu w Tychach.

Jestem jedną z inicjatorek i propagatorek ruchu społecznego jakim stał się Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, współorganizowałam pięć Kongresów Kobiet Województwa Śląskiego, Konferencji Kongresu Kobiet w Żywcu, licznych debat, warsztatów, spotkań. Obecnie z grupą tyszanek i nie tylko przygotowujemy I Tyski Kongres Kobiet.

Współpracowałam jako pełnomocniczka z Małgorzatą Fuszarą, pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania oraz z pełnomocnikiem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Reprezentowałam Kongres w stworzonej przez policję, pełnomocnika ds. równego traktowania przy Wojewodzie Śląskim oraz biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Mowie Nienawiści.

Przez 10 lat wspierałam jako wolontariuszka stowarzyszenie „ Hospicjum Św. Kaliksta I”, w latach 2015-17 pracowałam w zarządzie organizacji.

Sprzeciwiam się wszelkiej dyskryminacji

Jestem orędowniczką równych praw kobiet i mężczyzn, przeciwniczką wszelkiej dyskryminacji, sprzeciwiam się próbom ograniczania praw kobiet uczestnicząc w “Czarnych Protestach”, “Strajkach Kobiet”, zbierając podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety. Wspieram akcję „Alimenty to nie prezenty” , co roku na Walentynki tańczę w symbolicznym tańcu przeciwko przemocy wobec kobiet wspierając międzynarodową kampanię społeczną „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”

Od grudnia 2015 roku biorę udział w licznych demonstracjach w obronie demokracji w Polsce - w Warszawie, Katowicach, Tychach.

Latem ubiegłego roku współorganizowałam protesty pod Sądem rejonowym w Tychach - przez dwa tygodnie z liczną grupą tyszan protestowaliśmy przeciwko proponowanej przez obecny rząd reformie sądownictwa.

Mam pasje

Od zawsze interesuję się historią Górnego Śląska. Z koleżankami tworzę projekt “Śląski Szlak Kobiet” - odkrywam historię kobiet mieszkających i działających w przeszłości na Śląsku, niegdyś znanych, dzisiaj zapomnianych, organizując spacery, inscenizując wydarzenia z przeszłości, odtwarzając biogramy bohaterek.

Poszukiwania kobiet zawiodły mnie do Pszczyny, gdzie jedna z bohaterek “Szlaku” Maria Kujawska spędziła ostatnie lata swojego życia. Losy jej i jej rodziny opisałam i zostałam laureatką IV Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali organizowanego co roku przez „ Gazetę Pszczyńską”. Kapituła finałowa uzasadniała przyznanie mi 1. miejsca: „za dobrze skonstruowany, biograficzno-wspomnieniowy reportaż, za ukazanie skomplikowanych i trudnych losów Polaków i Niemców w pierwszej połowie XX wieku, za przypomnienie historii niezwykłej postaci, którą los na koniec niezwykłego życia wraz z rodziną przywiódł do Pszczyny”.

W 2018 roku realizowałam, jako stowarzyszenie On/Off projekt “Patriotki ze Śląska” dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”. Z koleżankami Katarzyną Tobór-Osadnik i Magdą Goik napisałyśmy i wydałyśmy książkę o tym samym tytule, zawierającą biografie pięciu posłanek na Sejm Śląski w okresie międzywojennym.

Nasze poszukiwania trwają dalej, a ich efektem będą dwie kolejne książki - biografie “Patriotek ze Śląska”, spacery, warsztaty dla młodzieży oraz mobilna mapa - przewodnik po Katowicach.

Wzięłam też udział w konkursie Tyskiego Banku Kultury i znalazłam się w gronie zwycięzców z projektem „Tyski Szlak Kobiet - spacerownik”.

Za swoją pracę zawodową, społeczne zaangażowanie i wsparcie dla innych, zostałam wielokrotnie doceniona. Jedna z 50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego. W 2016 roku zostałam uznana przez Dziennik Zachodni za jedną z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych kobiet woj. śląskiego, w plebiscycie czytelników zdobyłam 23. miejsce.

Rodzina

Od 35 lat jestem mężatką. Mamy dwie dorosłe córki i jednego ukochanego wnuka - prawie czteroletniego Wiktora.

Kocham zwierzęta - psy i koty towarzyszą mi przez całe życie.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA