Zasady drugiej edycji młodzieżowego budżetu są jasne:
- Pomysł do MBO może złożyć każdy uczeń tyskiej Szkoły Ponadpodstawowej
- Projekt powinien być zgodny ze statutem Szkoły i być możliwy do realizacji przez Szkołę
- Zadanie musi się mieścić w kwocie 10 tys. zł
- Projekt powinien być możliwy do zrealizowania do końca roku tzn. wszystkie wydatki z nim związane muszą zostać poniesione w terminie do 31 grudnia 2019 r.
W każdej szkole znajdują się formularze, na których młodzież zgłasza swoje pomysły.
- Każdy z nich musi być poparty podpisami co najmniej 15 uczniów danej szkoły. Potem wnioski są analizowane pod względem możliwości realizacji i kosztów przez Szkolną Komisję Konsultacyjną . Spośród wniosków, które tą weryfikację przejdą pozytywnie -uczniowie wybiorą projekt, który ich zdaniem powinien zostać zrealizowany w szkole - mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.
Realizacja wybranego projektu musi zakończyć się jeszcze w tym roku, dlatego młodzież z całą listą pomysłów nie mogła się już doczekać kolejnej edycji programu.
- Chcielibyśmy doposażyć naszą kawiarnie, a także doposażyć szkolną siłownię oraz zaaranżować uczniowską salę przeznaczoną zwłaszcza na potrzeby Spółdzielni Uczniowskiej, Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich- mówi Emilia Poloczek - uczennica ZS nr 1 im. Gustawa Morcinka Tychach.
Pomysłów jest wiele, jeszcze nie wiadomo, które spodobają się kolegom. Wiadomo na pewno, że w ramach pierwszej edycji udało się zrealizować 7 projektów: w Zespole Szkół nr 2 powstało szkolne radio, w Zespole Szkół nr 4 dokończono modernizację szkolnej auli, w Zespole Szkół nr 7 wykonano szafki dla uczniów, w I LO im. L. Kruczkowskiego urządzono na terenie szkoły zielony ogród wertykalny oraz zainstalowano źródełko z wodą pitną, w II LO im. C.K. Norwida zakupiono sprzęt sportowy, a Zespole Szkół nr 1 utworzono szkolną kawiarenkę działającą pod egidą Spółdzielni Uczniowskiej.
- To będzie nasza ,,Szkolna oaza” , która stanie się miejscem dla każdego ucznia, w którym będzie mógł on odpocząć na przerwie i po lekcjach, spotkać się ze znajomymi, pograć w gry planszowe, pooglądać filmy oraz zaangażować się w Klub Dobrej Rozmowy. Będzie to również dla nas doskonała okazja do zdobycia doświadczenia w prowadzeniu małej firmy, bo właśnie głównie na tym polega uczniowska spółdzielczość. Projekt ten jest głosem naszej potrzeby aranżacji wnętrza szkoły, a przede wszystkim utworzenia przyjemnego miejsca tworzonego przez uczniów i dla uczniów - mówi pomysłodawca kawiarenki - Mikołaj Figlarski.
Podczas otwarcia uczniowie i zaproszeni goście zawiesili na jednej ze ścian kawiarni „mapę dobrych myśli”.
- Cieszymy się, że młodzież jest taka aktywna, że sama chce mieć wpływ na to jak działa szkoła. Młodzieżowy budżet to świetnie narządzie, wspomagające szkołę w kształtowaniu kreatywnych postaw i społecznej aktywności - mówi Grażyna Jurek - dyrektor ZS nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach.
O społecznym aspekcie tego projektu mówił podczas otwarcia kawiarni także Maciej Gramatyka- z-ca prezydenta ds. społecznych: Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny uczy młodych ludzi odpowiedzialności, przedsiębiorczości i pracy w zespole. Tu nie da się nic zrobić w pojedynkę - trzeba działać w grupie i mieć dobry pomysł, do którego przekona się innych. Myślę, że to dobra lekcja życia dla ludzi, którzy za kilka lat wejdą na rynek pracy. Dlatego gratuluję uczniom, pomysłów i konsekwencji w działaniu - to z pewnością będzie procentowało w przyszłości, a dyrektorom i nauczycielom, dziękuje za wsparcie i pomoc w realizacji wszystkich siedmiu projektów. Zapraszam także do udziału w rozpoczynającej się właśnie kolejnej edycji tyskiego młodzieżowego budżetu partycypacyjnego.
W tym roku po raz pierwszy uczniowie 9 tyskich szkół średnich wezmą udział także w warsztatach poświęconych edukacji obywatelskiej i promocji młodzieżowego budżetu obywatelskiego w Tychach. Zaplanowano je od 4 października do 31 grudnia br. Oprócz tego odbędą się także warsztaty dla nauczycieli szkół biorących udział w projekcie.
ab / tychy.info, źródło: UM Tychy