Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2019
  • 1 września 2019

[ZDJĘCIA] WIANO Festiwal Tychy - trzy koncerty i wernisaż

Po raz kolejny Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Stowarzyszeniem Śląskie Zakłady Sztuki zaprosili do spotkania i współuczestniczenia w muzycznej, a tym razem także wizualnej podróży. W sobotę, 31 sierpnia towarzyszyły nam tradycyjne melodie, słowa i rytmy, a z drugiej strony współczesne brzmienia i wizualne narracje. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

WIANO Festiwal Tychy - 30.08.2019 · fot.


Tyski festiwal, po trzech latach poszukiwań znalazł dobre do tego miejsce - przy placu Wolności 3 - w otwartej przestrzeni pomiędzy Muzeum Miejskim, a siedzibą Stowarzyszenia Śląskie Zakłady Sztuki. Właśnie tu odbyły się trzy koncerty, które poprzedzi wernisaż fascynujących prac graficznych Marty Frej. Wszystkie wydarzenia koncentrowały się wokół kobiet i ich wrażliwości.

Festiwalowe warsztaty poprowadziła Marta Frej - malarka, animatorka kultury, której graficzne memy biją rekordy popularności, stając się ikonicznymi znakami naszych czasów. Artystka będzie obecna w czasie całego wieczoru by rozmawiać i współdziałać razem z osobami zainteresowanymi jej sztuką.

W części muzycznej festiwalu usłyszeliśmy trzy zespoły: Sutari, Kagyuma oraz Mehehe.

Sutari - to siła trzech kobiecych głosów. Artystki eksperymentują z brzmieniami wplatając w śpiew różne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka:, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą. Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie, a także własne kompozycje.

Kagyuma - kobiecy kwartet wokalny powstały we Wrocławiu jako eksperyment - próba połączenia barw, wrażliwości i inspiracji, użycia głosu jako instrumentu, poprzez wykorzystanie rozmaitych technik wokalnych. Głównym źródłem inspiracji dla tej czwórki energetycznych dziewczyn jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a środkiem wyrazu - głos w połączeniu z instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe).

Mehehe - multiinstrumentalny poetycki duet, który współtworzą Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari). Duet w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej. Zapętlają w looperze dźwięki złóbcoków, kankli, basowego wilka, azjatyckiego kaszgaru i szamańskiego bębna. Wykorzystując akustyczne, ludowe instrumenty, wrzeciona, liście, szepty, krzyki i śpiew, przenoszą słuchaczy w tajemniczy i ginący świat wiejskiej magii, kupalnockowych zaklęć czy boginek krążących po lasach i bezdrożach.

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA