Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 czerwca 2019
  • 16 czerwca 2019

A. Bielecki odznaczony przez Prezydenta RP za akcję na Nanga Parbat

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski himalaistów - członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, uczestników ekstremalnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia wyruszyli na ratunek schodzącym ze szczytu himalaistom: Francuzce Elizabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi. O nadanie orderów wystąpił do Prezydenta RP Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Uczestnicy akcji ratunkowej na Nanga Parbat odznaczeni przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski · fot.


- Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę - postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, ale przede wszystkim gotów jest w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest zawsze momentem niezwykłym - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości.

Odznaczeni zostali za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski:

Adam BIELECKI - Taternik, alpinista, dokonał pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki Gaszerbrum I i Broad Peak. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej.

Piotr TOMALA - Taternik i alpinista, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Denis URUBKO - Jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie zdobywca wszystkich ośmiotysięczników, dokonał pierwszych zimowych wejść na Makalu i Gaszerbrum II.

Jarosław BOTOR
- Ratownik medyczny, goprowiec, taternik i alpinista.

Prezydent RP przekazał na ręce kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, nestora polskiego himalaizmu Piotra Snopczyńskiego flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z okolicznościową dedykacją.

Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Prezydentowi RP upominek w postaci - dwóch oprawionych pamiątkowych fotografii z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.

BM / tychy.info, źródło: prezydent.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA