Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 marca 2019
  • 10 marca 2019

[ZDJĘCIA] Pracownicy tyskiej fabryki Fiata znów protestowali

W pikiecie, która odbyła się 7 marca przed siedzibą fabryki Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, wzięło udział kilkaset osób. Pracownicy firmy domagają się podwyższenia wynagrodzeń. Podczas wiecu protestacyjnego podkreślali, że pracodawca nie dzieli się z nimi zyskami, które zakład przynosi.

Pracownicy tyskiej fabryki Fiata znów protestowali - 7.03.2019 · fot.


W akcji zorganizowanej przez NSZZ Solidarność uczestniczyli przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w fabryce. Przed bramą zakładu protestowali też pracownicy innych firm z grupy FCA w Polsce.

Protestujący przynieśli ze sobą transparent, na którym widniało hasło: „Stop niskim płacom. Nie chcemy być tanią siłą roboczą w Europie”. - Zarząd lekceważy pracowników, zapowiedziane w zeszłym tygodniu negocjacje płacowe nie odbyły się - powiedziała podczas pikiety Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w FCA.

Wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Piotr Nowak podkreślił, że jeżeli pracownicy firmy chcą wywalczyć podwyżki wynagrodzeń, muszą działać wspólnie. - Jeżeli staniecie za związkami zawodowymi, staniecie za Solidarnością, to na pewno te pieniądze dostaniecie. Tylko musicie być razem - powiedział. - Pracownik tej fabryki musi być szanowany i doceniany - zaznaczył Dariusz Gierek, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.

Postulat przedstawiony pracodawcy przez wszystkie związki działające w FCA w Tychach dotyczy podwyższenia stawek godzinowych o 5 zł. Jak podkreśla Wanda Stróżyk, taka podwyżka oznaczałby wzrost miesięcznych wynagrodzeń wraz z premiami o ok. 1000 zł.

W ciągu ostatnich 8 lat pracownicy fabryki tylko raz otrzymali zbiorowe podwyżki. W 2015 roku ich płace zasadnicze wzrosły o 110 zł brutto. Tymczasem w ciągu ostatnich 8 lat płaca minimalna w Polsce została podwyższona o przeszło 864 zł, czyli blisko 8 razy więcej.

Była to już druga pikieta przed FCA w Tychach w tym roku. Pierwsza odbyła się 21 lutego. Na początku przyszłego tygodnia organizacje związkowe działające w fabryce rozpoczną spór zbiorowy z pracodawcą.

BM / tychy.info, źródło: www.solidarnosckatowice.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA