Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 października 2019

Żelazko czy stacja parowa? Odpowiadamy, kto wygrywa ten pojedynek!

Materiał partnera:

Prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak to właśnie dzięki temu nasze ubrania po wyjęciu z szafy będą się nadawały do noszenia. Dzisiaj jednak nie jesteśmy skazani jedynie na żelazka - do prasowania możemy używać również innych urządzeń, dzięki czemu cały proces może przebiegać szybciej i przyjemniej. Czy wiesz już, co możesz wybrać zamiast żelazka?

Żelazko i stacja parowa - co je różni?
Przede wszystkim, nawet starsze modele żelazek mają obecnie moduł parowy, dzięki czemu użyjesz ich do prasowania bardziej wymagających tkanin. Woda w postaci pary przenika materiał i rozluźnia tkaninę, dzięki czemu prasowanie przebiega stosunkowo szybko. Im większy wyrzut pary, tym łatwiej będzie rozprasować kołnierze czy mankiety. Wyrzut żelazka wynosi 40-60 g/min.

Tymczasem stacja parowa jest w stanie wyprodukować znacznie więcej pary - średnio jest to 120-125 g/min. Jak można się domyślić, dzięki temu prasowanie za pomocą żelazka z generatorem pary jest znacznie skuteczniejsze, niż przy użyciu zwykłego żelazka.

Jeszcze innym rodzajem urządzenia przeznaczonego do prasowania jest stacja parowa. Jej ogromnymi zaletami są: możliwość prasowania w pionie, wyrzut pary w ilości 400-600 g/min oraz brak kontaktu materiału z metalową stopą urządzenia. Tak wygenerowana para wnika w głąb materiału znacznie szybciej i błyskawicznie rozszerza tkaninę, ubrania stają się gładkie niemal błyskawicznie.

Jakie urządzenie jest Ci potrzebne?
Stacja parowa doskonale sprawdzi się do prasowania grubych tkanin, użyjesz go na przykład do odświeżenia firan czy zasłon. Trzeba jednak pamiętać, że koszt tego typu urządzeń jest znacznie wyższy, niż w przypadku tradycyjnych żelazek. Nie w każdym mieszkaniu są też warunki, by używać właśnie tego rodzaju sprzętu.

Tradycyjne żelazko jest najtańszą możliwą opcją, jednak czas poświęcony na wyprasowanie ubrań z jego pomocą nie zawsze przemawia na jego korzyść. Dlatego do użytku domowego rekomendujemy zakup żelazka z generatorem pary. Z jego pomocą wyprasujesz największe zagniecenia, a także przywrócisz świeżość ubraniom, które nieco zbyt dużo czasu spędziły w szafie. Zastanawiasz się, gdzie szukać odpowiedniego żelazka? Sprawdź ofertę żelazek w naszym sklepie internetowym.

O czym warto pamiętać podczas zakupu żelazka?
Wybór żelazka to również konieczność zastanowienia się nad tym, z czego powinno ono być zbudowane i jakich dodatkowych opcji warto w nim szukać.

Powłoka stopy żelazka
Aluminiowe i teflonowe mają dobry poślizg, jednak również łatwo jest zarysować. Uszkodzenie stopy może wpłynąć na gromadzenie się w niej brudu, a w przypadku prasowania delikatnych tkanin - uszkodzeniem materiału. Bardziej odporne są powierzchnie ceramiczne oraz szafirowe, dlatego jeśli szukasz modelu na lata - wybierz właśnie takie.

Dodatkowe opcje

Żelazko powinno być też wyposażone w programy, które umożliwią Ci dobór odpowiednich parametrów do prasowania konkretnych rodzajów tkanin. Zwróć też uwagę na odpowiedni system pomagający usuwać kamień, ponieważ żelazka z funkcją pary znacznie bardziej gromadzą osad.