Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 8 października 2019

Największy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku jest … w Tychach!

To absolutny fenomen - nie w Krakowie, nie w Warszawie, ani nie we Wrocławiu - tylko w liczących nieco ponad 120 tysięcy mieszkańców Tychach znajduję się największy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce. Ten rok akademicki rozpoczęło 1450 słuchaczy, o 130 więcej niż rok wcześniej. Przez cały rok podzieleni na 86 grup będą uczestniczyć w kilkunastu różnych zajęciach od nauki języka po brydża czy taniec.

Największy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku j
Największy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku jest … w Tychach! · fot.


Pomysł utworzenia w Tychach Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodził się w czasie Seminariów Majowych. Inauguracja pierwszego roku na UTW odbyła się 1 października 2007 roku, w zajęciach udział wzięło wówczas 600 seniorów.

- Ten sukces wyraźnie świadczył o tym, jak inicjatywa podjęta przez ówczesne władze miasta i Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. Emila Szramka w Tychach była potrzebna - mówi Joanna Kucz- Pieczka z UTW w Tychach.

Przez kolejne lata oferta zajęć skierowana do tyskich seniorów sukcesywnie była rozszerzana.

- Dzisiaj działamy jako UTW przy Wydziale Zamiejscowym w Tychach Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Rok akademicki 2019/2020 rozpoczynamy z liczbą ponad 1450 słuchaczy w 86 grupach w 17 sekcjach. Najstarszy ze słuchaczy ma 88 lat - dodaje Joanna Kucz-Pieczka.

Seniorzy w ramach zajęć mogą uczyć się języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego oraz rosyjskiego. Mają także zajęcia z obsługi komputera, turystyki, rękodzieła, brydża i rysunku. Dla humanistów działa sekcja kulturalno-literacka oraz sekcja wokalno-muzyczna. Seniorzy, którzy są bardziej aktywni fizycznie, mogą zapisać się na zajęcia na basenie, gimnastyczne, taneczne czy nordic walking. Tyscy seniorzy chętnie z bogatej oferty korzystają.

- Zainteresowanie UTW w Tychach jest tak duże, że w semestrze zimowym zwiększyliśmy liczbę grup - po jednej dodatkowej grupie mamy na gimnastyce, basenie, językach: niemieckim, włoskim, hiszpańskim oraz francuskim i aż 3 dodatkowe grupy na nauce języka angielskiego. Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z turystyki, uczęszcza na nie po 170 osób do jednej grupy! Pod względem liczby słuchaczy jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi Kanclerz prof. nadzw. dr Klemens Budzowski.

Oprócz zajęć grupowych w każdy poniedziałek odbywają się otwarte dla tyskiej publiczności wykłady poświęcone różnorodnej tematyce, prowadzone przez pracowników naukowych, specjalistów czy samorządowców. W tym semestrze gośćmi poniedziałkowych spotkań będą m.in. Jan Mazurkiewicz (Dyskretne życie pisarzy i…), Zbigniew Gieleciak (Dobre praktyki w zakresie zielonej gospodarki na przykładzie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno Ściekowej w Tychach), Maciej Gramatyka (Polityka senioralna), Daria Szczepańska (Cztery kąty na wynajem. Wady i zalety mieszkań Towarzystw Budownictwa Społecznego), Maria Lipok-Bierwiaczonek (Stajenki w śląskich kościołach. Tradycja i nowe koncepcje). To nie wszystko. Już czwarty rok, specjalnie dla słuchaczy tyskiego UTW, w zaprzyjaźnionej z Uniwersytetem Miejskiej Bibliotece Publicznej, realizowany jest projekt Akademia Polskiego Filmu w Tychach, finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

- Od 15 października zaczyna się kolejny cykl wykładów, tym razem poświęconych historii polskiego filmu dokumentalnego. Seanse poprzedzą prelekcje dr Joanny Preizner z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, znawczyni historii polskiego kina. Ten cykl wykładów potrwa do 28 stycznia 2020 roku - mówi Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Po raz trzeci, z myślą o słuchaczach spędzających wakacje w mieście, organizowany jest także letni Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Nasi seniorzy, jak prawdziwi studenci, nie tylko żyją nauką, ale prowadzą również bogate życie kulturalne. Organizujemy pikniki, grillowanie, rajdy górskie, wycieczki, biesiady w tłusty czwartek itp. Jesteśmy również współorganizatorami Senioriady. Dzięki współpracy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy mamy również możliwość uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych - podkreśla Joanna Kucz-Pieczka.

Wielu słuchaczy podkreśla, że Uniwersytet Trzeciego Wieku jest ich drugim domem.

- Tyscy seniorzy są niesamowici - aktywni, pełni życia i pasji. Kiedy się z nimi spotykam np. na inauguracji roku akademickiego czy podczas wykładu widzę ich zainteresowanie, tym co dzieje się w mieście. Jest świetna atmosfera, oni nie tylko razem się uczą czy rozwijają swoje pasje, ale po prostu świetnie się czują w swoim towarzystwie. Sami nieraz podkreślają, że uniwersytet daje im poczucie, że nie są samotni, mają dokąd wyjść z domu i z kim porozmawiać… To bardzo ważne, dlatego dalej będziemy wspierać Uniwersytet Trzeciego Wieku w naszym mieście i z pewnością na jego działalność nie zabraknie pieniędzy - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Oprócz UTW w Tychach działa także Tyska Rada Seniorów oraz Kluby Seniora. Wkrótce zostanie także otwarte Centrum Usług Społecznościowych. W budynku przy Zespole Szkół nr 5 przy ul. Edukacji 11 znajdą się m.in. mieszkania komunalne, mieszkania chronione, Dzienny Dom Seniora i Klub Seniora. Centrum będzie także miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta.

Kontakt z UTW: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wydział Zamiejscowy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ul. Ciasna 3, tel. (32) 326-51-01, wew. 300 lub 170.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA