Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 lutego 2019

Harmonogram spłaty kredytu - czy Ty też tak masz?

Artykuł sponsorowany:

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, musisz liczyć się z koniecznością terminowanego regulowania zobowiązania. Pomaga w tym harmonogram spłaty. Sprawdź czym jest ten dokument i czy zawsze jest wiążący.

Banki robią wszystko, aby zabezpieczyć swoje interesy i ułatwić kredytobiorcom spłatę zaciągniętego zobowiązania. Dlatego - poza umową kredytową - przygotowują inne dokumenty. W harmonogramie spłaty kredytu znajduje się wiele informacji, które są cenne z punktu widzenia kredytobiorcy.

Harmonogram spłaty kredytu - co zawiera?

Harmonogram spłaty kredytu jest dokumentem, który dołączany jest do każdej podpisywanej umowy kredytowej. Bardzo często ma formę tabeli, w której znajduje się wiele wartościowych danych. Są to m.in. informacje o:
  • terminie spłaty konkretnej raty,
  • wysokości miesięcznej raty,
  • wysokości kapitału,
  • wysokości odsetek.

Dzięki temu kredytobiorca w każdej chwili może sprawdzić wysokość zadłużenia, liczbę rat pozostałych do spłaty czy konkretne terminy spłaty.

Kiedy harmonogram może ulec zmianie?

Chociaż zasadniczo harmonogram spłaty zobowiązania nie ulega zmianie, można wskazać kilka „wyjątkowych” przypadków.

  • Wakacje kredytowe


Bank ustala nowy harmonogram spłaty, gdy kredytobiorca zawiesi spłatę jednej raty. Jest to konieczne, ponieważ dochodzi wówczas do wydłużenia okresu spłaty albo zwiększeniu wysokości miesięcznego zobowiązania.

  • Zmiana oprocentowania


Ranking dostępny pod adresem: finanse.rankomat.pl/kredyty/ranking-kredytow-gotowkowych wskazuje na stałe oprocentowanie kredytów gotówkowych. Gdyby jednak kredytobiorca zaciągał zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem, wzrost / spadek stóp procentowych wymusiłby zmianę harmonogramu spłaty.

  • Zmiana okresu spłaty


W przypadku renegocjowania warunków umowy, może dojść do wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty. Wówczas zmienia się wysokość miesięcznych rat. Dlatego banki zobowiązane są do przygotowania nowego harmonogramu ich spłaty.

Pamiętaj, aby otrzymany harmonogram trzymać w bezpiecznym i znanym Ci miejscu. Dzięki temu będziesz mógł do niego sięgnąć w celu np. oszacowania pozostałego do spłaty zadłużenia. Przyda się także, aby sprawdzić datę płatności - jest to bardzo ważne, aby uniknąć odsetek oraz złej historii w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).