Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 17 stycznia 2019

Najnowszy system radiologiczny w służbie pacjentom w Megrezie

Zakład Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez ma od niedawna na wyposażeniu nowy, wysokiej klasy aparat USG, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu.

Najnowszy system radiologiczny w służbie pacjentom
Najnowszy system radiologiczny w służbie pacjentom w Megrezie · fot.


Badanie nim pozwala na bardzo dokładne uwidocznienie struktury narządów wewnętrznych, m.in. wątroby, śledziony, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, aorty oraz jelit. Wykonuje je m.in. lek. Barbara Giżycka, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej, miłośniczka ultasonografii, uczestniczka wielu szkoleń z zakresu ultrasonografii w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

- Ultrasonografia jest stale rozwijającą się świetną, bezpieczną metodą diagnostyczną nie obciążającą pacjentów promieniowaniem, a nowe aparaty tj. ten zakupiony dla Zakładu Diagnostyki Szpitala Megrez pozwalają na bardzo dokładną ocenę narządów, która dotychczas była zarezerwowana dla takich badań jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny - informuje Barbara Giżycka.

Ultrasonograf wyposażony jest w dodatkowe funkcje i sprzęt:
elastografię pozwalającą bez bipsji ocenić zwłóknienie wątroby w chorobach przewlekłych tego narządu np. WZW typu C;
głowicę o bardzo wysokiej jakości obrazu ze specjalnym przeznaczeniem do badań piersi pozwalającą na dokładniejszą ocenę zmian guzkowych w ich obrębie.

Ultrasonograf docelowo znajdzie się na wyposażeniu nowego ZDO, który zostanie uruchomiony pod koniec stycznia, ale już teraz służy pacjentom szpitala. Wykonywane są nim m.in. badania:
  • jamy brzusznej,
  • wątroby z elastografią,
  • szyi (tarczycy, węzłów, ślinianek),
  • piersi,
  • dopplerowskie tętnic oraz żył.

BM / tychy.info, źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o. o.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA