Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 14 stycznia 2019

Jakie ubezpieczenie na narty do Czech?

Artykuł sponsorowany:

Około 20 proc. Polaków zdecydowało się w sezonie zimowym 2016/2017 na wyjazd na narty do Czech. Zdecydowały o tym ceny na miejscu, niewielka odległość od granicy oraz znakomite warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

linkhouse


Jeśli w tym roku wybieracie się do Czech, aby testować tamtejsze stoki i stacje narciarskie, zapoznajcie się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi wyboru odpowiedniej polisy narciarskiej na wyjazd za naszą południową granicę. Czy prywatne ubezpieczenie turystyczne rzeczywiście jest tam potrzebne?

Znakomite warunki narciarskie w Czechach

Czechy mają do zaoferowania turystom przepiękne miasta, pełne zabytków, na czele z Pragą, ale i tereny do uprawiania narciarstwa. Wspaniałe i niedrogie kurorty przyciągają co roku wielu Polaków. Całe rodziny jeżdżą na czeskie stoki w Karkonoszach i w Beskidach. Znaleźć można tam zarówno długie, jak i krótkie trasy o różnym stopniu trudności, otoczone znakomicie rozwiniętą infrastrukturą gastronomiczną i hotelarską.

Wśród najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Czechach wymienić należy:
 • Červenohorskésedlo- w północnej części Moraw, bardzo popularny wśród narciarzy, zimowy kurort dysponujący 7 wyciągami, 7,7 km tras zjazdowych i 63 km tras biegowych,
 • Paprsek - w Górach Rychlebskich, ośrodek zlokalizowany na wysokości 1022 m n.p.m., z trzema trasami zjazdowymi, szkółką narciarską i snowparkiem,
 • Karlov- ośrodek narciarski w Jesionkach, jeden z największych w Czechach, obejmujący 14 tras o łącznej długości ponad 10 km,
 • Harrachov - duży ośrodek sportowy, blisko granicy polsko-czeskiej, z 6 wyciągami, 8,3 km tras zjazdowych i 104 km tras biegowych,
 • Praděd -kompleks narciarski w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, w północno-wschodnich Czechach, z wieloma trasami zjazdowymi i szlakami biegowymi.

Oferta jest na tyle szeroka, że każdy turysta będzie mógł z niej wybrać odpowiedni dla siebie kurort narciarski. Należy zaznaczyć przy tym, że narty są sportem wysoko ryzykownym, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, wykupując ubezpieczenie na narty.

Organizacja wyjazdu

Dla coraz szerszego grona Polaków organizacja wyjazdu narciarskiego oznacza dziś już nie tylko rezerwację miejsc noclegowych i skipassów dla całej rodziny, ale i zabezpieczenie w postaci polisy narciarskiej. O ile w Polsce nie płaci się za akcje ratunkowe w górach podejmowane przez GOPR czy TOPR lub innych ratowników, to za granicą może być zupełnie inaczej. Akcja ratunkowa w Czechach może nas sporo kosztować, a bez ubezpieczenia narciarskiego będziemy musieli koszty te pokryć z własnej kieszeni.
Mogłoby się wydawać, że wystarczy wyrobić sobie bezpłatnie w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia kartę EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby czuć się w pełni bezpiecznie. Co prawda rzeczywiście zapewnia ona refundację kosztów leczenia w nagłych przypadkach w publicznych placówkach zdrowia, ale na takich samych zasadach jak w przypadku czeskich obywateli. Dlatego z własnej kieszeni polski turysta posiadający kartę EKUZ zapłaci:

 • 90 koron czeskich za leczenie stomatologiczne w sytuacjach nagłych,
 • 90 koron za pobyt na szpitalnym oddziale ratunkowym w stanach nagłych,
 • cały koszt leczenia w prywatnych placówkach,
 • cały koszt transportu powrotnego do kraju pacjenta,
 • cały koszt ratownictwa - samo zwiezienie poszkodowanego turysty ze stoku może kosztować 4000 zł.

Za to wizyty ambulatoryjne, porady lekarskie oraz transport sanitarny na terenie Czech w nagłych przypadkach nie pociągają za sobą kosztów. Problem w tym, że to od decyzji lekarza zależy, czy nasz przypadek będzie kwalifikował się jako „nagły”

Prywatna polisa turystyczna na wyjazd do Czech

aleca się, aby osoby wybierające się na narty do Czech wykupiły przynajmniej polisę zapewniającą pokrycie kosztów leczenia za granicą. Aby ubezpieczenie narciarskie do Czech spełniło swoje zadanie, suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 20-30 tys. euro oraz uwzględniać sumę gwarancyjną kosztów ratownictwa w kwocie minimum 5000 euro.

Dobrym wyborem będzie uzupełnienie polisy KL na narty o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Jeśli to my spowodujemy wypadek na stoku, za szkody osobowe i majątkowe w takim przypadku zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, do wysokości sumy gwarantowanej, która powinna wynosić co najmniej 50 000 euro.

Ile kosztuje polisa na narty do Czech?

Koszty przykładowych polis na narty można sprawdzić online. Na przykład ceny za ubezpieczenia narciarskie z www.polisanarciarska.pl zaczynają się już od 25,90 zł w przypadku polisy tygodniowej dla jednej osoby na wyjazd do Czech. Taką polisę zapewni AXA Assistance, przy czym sumy gwarantowane dla kosztów leczenia i ratownictwa wynoszą 200 000 zł, a suma NNW - 20 000 zł.
Można też zdecydować się na dedykowane ubezpieczenie na narty PZU www.polisanarciarska.pl, dostępne pod nazwą Bezpieczny Powrót. Polisę wyróżnia to, że jest całoroczna i przeznaczono ją dla osób uprawiających sport podczas wakacji oraz wyjeżdżających na górskie wyprawy, niezależnie od pory roku. Polisa oferowana przez PZU dostępna jest w wersji podstawowej w cenie od 220 zł oraz w wersji rozszerzonej w cenie od 453 zł.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.