Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 stycznia 2019

50 lat ligowego hokeja w Tychach - przypomną jak rodził się tyski hokej

2019 rok będzie w Tychach rokiem jubileuszu 50-lecia ligowego hokeja w mieście. Z tej okazji Muzeum Miejskie w Tychach wraz z Tyskim Sportem S.A. oraz tygodnikiem „Twoje Tychy” przygotowało szereg wydarzeń, które przypomną, jak rodził się tyski hokej i jak stał się najważniejszą dyscypliną sportu w mieście.

- Jako początek ligowego hokeja w Tychach zwykło uważać się dzień otwarcia sztucznego lodowiska - 25 października 1969 roku. Symbolicznego otwarcia, poprzez rzucenie hokejowego krążka na taflę, dokonał I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Stanisław Gurgul, który przemawiając do zebranych sympatyków podkreślał, że ten piękny obiekt „jest dziełem wspólnego wzmożonego wysiłku zakładów pracy, mieszkańców i młodzieży regionu tyskiego”. Po części oficjalnej przyszedł czas na sport, czyli towarzyskie spotkanie drużyn GKS Katowice i Górnika Murcki, który został oficjalnym gospodarzem lodowiska w Tychach. Mecz wygrał GKS Katowice 2:1. Dzisiejszy Stadion Zimowy czyli zadaszone lodowisko z trybunami i zapleczem oddano do użytku w 1978 r. Był to wtedy jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce - mówi Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach.

GKS Tychy, który w 1971 roku przejął sekcję hokejową klubu z Murcek, swój pierwszy medal zdobył w 1981 r. zajmując trzecie miejsce w rozgrywkach I ligi. Klub trzykrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski (2005, 2015, 2018) i aż osiem razy zdobył Puchar Polski. W 2018 r. został pierwszym polskim klubem, który odniósł zwycięstwo w rozgrywkach hokejowej Ligi Mistrzów.

Z GKS-em Tychy związane są gwiazdy polskiego i światowego hokeja, m. in. Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Dariusz Garbocz, Józef Chrząstek, Adam Worwa, Mirosław Copija, Adam Bagiński, Adrian Parzyszek, Artur Ślusarczyk czy Arkadiusz Sobecki.

Wśród planowanych wydarzeń jubileuszu 50-lecia są m.in. wystawa i publikacja książkowa o historii tyskiego hokeja, spotkania z legendami hokeja, plebiscyt na najlepsze „szóstki” wszechczasów tyskiego hokeja. Będzie również okazja zwiedzania lodowiska i treningu z hokeistami na otwartych lodowiskach sezonowych. Pod koniec lata planowany jest hokejowy turniej dla amatorów.

Już 24 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy do Tyskiej Galerii Sportu, gdzie w Alei Gwiazd uhonorowani zostaną kolejni hokejowi mistrzowie Polski - trener Andriej Gusow i zawodnik Adam Bagiński. Piszemy na ten temat tutaj.

Więcej informacji na: www.tgs.tychy.pl oraz fanpage’u: www.facebook.com/TyskaGaleriaSportu lub pod adresem e-mail: a.natkaniec@muzeum.tychy.pl.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA