Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 listopada 2018
  • 24 listopada 2018

Do Tychów przyjechały wojskowe maszyny. Nietypowa wystawa edukacyjna

Za nami:

Wystawa pojazdów, umundurowania i maszyn Wojska Polskiego, a także seria prelekcji historycznych, m.in. o niepodległości, Dywizjonie 303 i lotnictwie. To tylko niektóre z atrakcji Wystawy Militarnej, która właśnie otwarta została w Gemini Park Tychy. Potrwa ona do 25 listopada.

Do Tychów przyjechały wojskowe maszyny


Pasjonaci militariów i historii Polski nie mogą ominąć w najbliższych dniach Tychów. W galerii Gemini Park otwarto właśnie nietypową wystawę. Zgromadzono na niej kilkadziesiąt unikalnych eksponatów związanych z Wojskiem Polskim i historią wojskowości.

Wśród nich znaleźć można m.in. aż 8 wojskowych pojazdów służących wojsku po 1939 roku, w tym Hummera, Jeepa Willys, Half Tacka, Forda GPW i Morrisa, a także kolekcję uzbrojenia, umundurowanie, a nawet dioramy pokazujące sceny z historii. Nie zabrakło także wojskowych modeli umieszczonych w 12 gablotach.

Poznaj lepiej historię PolskiNa samym pokazaniu sprzętu wojskowego jednak nie poprzestano. W specjalnej strefie przygotowano także serię wykładów, warsztatów i pogadanek na temat historii wojskowości i historii Polski. Prowadzą je historycy, ale także pasjonaci.

Codziennie, aż do 25 listopada można tam posłuchać m.in. wykładów prowadzonych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Beskidy”. W programie znaleźć można m.in. pokazy historycznego umundurowania i broni, pogadanki nt. drogi do niepodległości oraz pokazy filmów historycznych. Spotkania odbywają się w godz. od 9.00 do 14.00.

W harmonogramie wystawy nie brakuje także dodatkowych wykładów, prowadzonych przez gości specjalnych. Na 17 listopada (godz. od 10.00 do 17.00) zaplanowano prelekcję historyczną, którą poprowadzi Katarzyna Zielińska, historyk z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Wśród tematów pojawi się m.in. historia Dywizjonu 303 oraz Józef Piłsudski i polska droga do niepodległości. Nie zabraknie także warsztatów poświęconych m.in. tworzeniu lotniczego origami czy malowania znaków lotniczych.

Z kolei na 24 listopada zaplanowano specjalną prelekcję Andrzeja Antoniego Kamińskiego, modelarza, autora książek o wojskowości oraz kolekcjonera. Kamiński opowie w Gemini Park o swojej pasji związanej m.in. z modelami pojazdów z II Wojny Światowej oraz zaprezentuje swoją kolekcję.

- To wystawa, którą zachwycą się nie tylko pasjonaci militariów i Wojska Polskiego, ale także osoby, które ciekawią się historią polski, historią I i II Wojny Światowej czy historią lotnictwa - mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy. - Jest to nietypowa, interaktywna lekcja, dzięki której możemy dowiedzieć się nieco więcej o naszym wojsku, ale także, dzięki której możemy znaleźć nową pasje i hobby w postaci np. modelarstwa czy udziału w grupach rekonstrukcyjnych - dodaje.

Pomysł na lekcję dla szkółSwoją wystawę galeria kieruje do każdego, jednak szczególnie zachęca do udziału w niej młodzież ze śląskich gimnazjów i liceów. - Udział w wystawie znacznie różni się od lekcji w klasie. Można tutaj z bliska zobaczyć pojazdy, siąść za ich kierownicą, można także przyjrzeć się mundurom, uzbrojeniu i zobaczyć na dioramach rekonstrukcje wydarzeń. Co jednak najważniejsze, można posłuchać pasjonujących opowieści historyków, pasjonatów czy członków grup rekonstrukcyjnych - mówi.

W wykładach młodzież szkolna może wziąć udział od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. - Każda szkoła może się do nas zgłosić z chęcią udziału w specjalnych zajęciach w Gemini Park. Mogą się one odbywać np. w ramach lekcji historii jako dopełnienie wiedzy podręcznikowej lub jako tematyczne, dodatkowe zajęcia. Zapisy dla szkół prowadzimy pod numerem telefonu: 883-239-072 - zachęca Zawodzińska.

Wstęp na wystawę oraz wszystkie wykłady jest bezpłatny.

BM / tychy.info, źródło: Gemini Park Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA