Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 listopada 2018
  • 17 listopada 2018

[ZDJĘCIA] Z Tychów na lotnisko autobusem! Pierwszy kurs za nami

Cztery linie w fuksjowo-żółtych barwach, zatrzymujące się w ośmiu miastach na 12 przystankach, kursujące przez całą dobę - również w weekendy i święta. To właśnie metropolitalne autobusy na lotnisko, które we wtorek (13 listopada) tuż po północy wyruszyły w trasę. Przejazd autobusami na lotnisko jest możliwy z biletem dobowym, który kosztuje 14 zł lub z nowo wprowadzonym biletem okresowym. Natomiast dzieci i młodzież do 16 lat liniami lotniskowymi mogą jeździć bezpłatnie, a jeśli podróżują z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy - także bezpłatnie mogą skorzystać z jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi.

Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach - 13.11.2018 · fot.


W skład czterech linii ekspresowych wchodzi łącznie piętnaście nowych autobusów, które kursują w barwach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - fuksji oraz żółtym. Metropolitalne linie lotniskowe zostały uruchomione we wtorek (13 listopada) tuż po północy. Natomiast po godz. 12 w autobusie linii AP3 można było spotkać m.in. Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu Metropolii, Grzegorza Kwitka, członka zarządu GZM oraz Marka Kopla, dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego.

- Linie lotniskowe to kolejny etap naszego planu, który polega na zintegrowaniu i usprawnieniu funkcjonowania transportu publicznego w miastach i gminach Metropolii - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Brak bezpośredniego połączenia komunikacją miejską z lotniskiem w Pyrzowicach to problem, który od dawna komunikowali zarówno mieszkańcy Śląska i Zagłębia, jak i osoby nas odwiedzające. Teraz, dzięki nowym połączeniom, podróż na lotnisko będzie szybka i wygodna, ale myślę także, że atrakcyjna cenowo - dodaje.

Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach - 13.11.2018
Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach - 13.11.2018 · fot.


Dzieci i młodzież do 16 lat - bezpłatnie także na lotniskoDo podróżowania liniami lotniskowymi będzie upoważniał bilet dobowy, który kosztuje 14 zł (ulgowy 7 zł) lub nowo wprowadzone bilety długookresowe - 30 i 90-dniowe. Ich cena wynosi odpowiednio 180 i 440 zł. Warianty ulgowe są o połowę tańsze - kosztują 90 i 220 zł.

Natomiast dzieci i młodzież do 16 lat mieszkające w Metropolii, które uprawnione są do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, mogą również bezpłatnie korzystać z linii lotniskowych. Dodatkowo - jeśli podróżują z opiekunem, który posiada normalny (papierowy) bilet dobowy, mogą również bezpłatnie skorzystać z jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi. W tej sytuacji muszą jednak posiadać ze sobą legitymację szkolną, ponieważ kontrolerzy w pociągach KŚ nie posiadają jeszcze urządzeń, odczytujących karty ŚKUP.

Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach - 13.11.2018
Autobusy na lotnisko w Pyrzowicach - 13.11.2018 · fot.


15 autobusów i 12 przystanków - to linie AP1, AP2, AP3 i AP4Linie ekspresowe będą dowozić na lotnisko podróżnych z Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Katowic, Sosnowca oraz Będzina. Specjalna, nocna linia, będzie także dojeżdżać z Tychów.

- Wybór tras przejazdu linii lotniskowych poprzedzony był dokładnymi analizami - mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym. - Zależało nam na tym, aby przystanki były zlokalizowane w łatwo dostępnych dla pasażerów miejscach. Chodziło o to, by mogli w wygodny sposób przesiąść się do nich, w sytuacji, gdy linia nie przejeżdża bezpośrednio przez ich miasto lub gminę. Bardzo istotnym czynnikiem był również czas przejazdu, aby podróżni mogli jak najszybciej dotrzeć na lotnisko - dodaje.

Łącznie powstały cztery linie ekspresowe: AP1, AP2, AP3 i AP4, zapewniające częstotliwość odjazdów od pół godziny w ciągu dnia do półtorej godziny - w nocy. Natomiast w przypadku linii tyskiej - za dnia pasażerowie będą mogli dojechać na dworzec PKP w Katowicach, korzystając z szybkiego i wygodnego połączenia kolejowego ze stolicą Metropolii, zaś w nocy, gdy pociągi nie kursują, pasażerów na lotnisko dowiezie tyska linia lotniskowa (AP4), która będzie skomunikowana z autobusem AP3.

Wizualizacja autobusów metropolitalnych na lotnisko · fot.


Ważne połączenie również dla lotniskaUruchomienie linii ekspresowych było także ważne z punktu widzenia samego lotniska. Władze portu w Pyrzowicach przyznają, że to korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron.

- Dzięki inicjatywie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dojazd komunikacją publiczną do Katowice Airport będzie zdecydowanie łatwiejszy, szybszy i tańszy, niż to było dotychczas - mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Dodaje, że uruchomienie linii ma duże znaczenie z perspektywy rozwoju pyrzowickiego lotniska. - Z pewnością z nowych możliwości dojazdu transportem zbiorowym skorzystają osoby podróżujące z i do Pyrzowic. Warto przypomnieć, że lotnisko należy do grona największych w kraju. W tym roku obsłużonych zostanie tu ok. 4,8 mln pasażerów - podkreśla prezes Tomasik.

Port jest liderem wśród krajowych lotnisk regionalnych w segmencie przewozów czarterowych i cargo, ale jest także prężnie rozwijającym się zakładem pracy. Aktualnie w ponad 50 firmach i instytucjach, które prowadzą w Katowice Airport swoją działalność, zatrudnionych jest ponad 3,5 tys. osób.

- Uruchomienie przez GZM sieci połączeń autobusowych poprawi pozycję Pyrzowic na konkurencyjnym rynku pracy, co jest szczególnie istotne w związku z prognozowanym wzrostem ruchu pasażerskiego i towarowego, który nierozerwalnie wiąże się z większym zatrudnieniem. Szacujemy, że do końca dekady na terenie Katowice Airport pracować będzie od 4 tys. do 4,5 tys. osób - wylicza Artur Tomasik.

Rozkład jazdy dostępny będzie na stronie KZK GOP: www.kzkgop.com.pl/strony/p-1-lotnisko.html

przystanki autobusowe na lotnisku Pyrzowice

BM / tychy.info, źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA