Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 10 października 2018

O Starych Tychach i Cielmicach - spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska

16 października o godz. 18.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do siedziby w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) na jedenaste już spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska. Tym razem tematem spotkania będą Stare Tychy oraz Cielmice.

Gośćmi będą Mariola Freiherr-Trukała, autorka książki o historii, ciekawych miejscach i mieszkańcach Cielmic oraz Justyna Wydra, która w swojej powieści "Zaniemówienie" przenosi czytelników do Tychów z lat drugiej wojny światowej. Spotkanie poprowadzi dziennikarz, rodowity tyszanin Marek Piechniczek. Wstęp jest wolny.

Mozaika Górnośląska: O Starych Tychach i Cielmicac


Mariola Freiherr-Trukała jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 23. Jej książka ukazała się w 650. rocznicę najstarszej wzmianki w dokumentach o Cielmicach. Opowiada o historii, ciekawych miejscach i mieszkańcach Cielmic, dawniej samodzielnej gminy wiejskiej. Wiele informacji autorka uzyskała od mieszkańców Cielmic, których rodziny od pokoleń są z tą ziemią związane. W publikacji nie zabrakło ciekawych archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz rysunków, które przedstawiają „wieś wyjątkową”, bo tak Cielmice nazywane są przez swych mieszkańców.

Justyna Wydra to autorka książki "Zaniemówienie", która opowiada o skomplikowanej historii Ślązaków w latach drugiej wojny światowej, o ich świadomości narodowej, przywiązaniu do rodzinnej ziemi. Akcja rozgrywa się w Tychach, a bohaterami są m.in. służący w Luftwaffe Wilhelm Jenike, który ma matkę Ślązaczkę, ojca Austriaka, a sam urodził się Niemcem oraz bliźniaczki Hilda i Rosa Widerówny z Tychów.
To kolejna książka Justyny Wydry. Wcześniej przeniosła czytelników do lat drugiej wojny światowej w powieści Esesman i Żydówka.

Rodzina Justyny Wydry od kilku pokoleń związana jest ze Starymi Tychami, dzięki czemu w jej powieściach przedstawiany jest rzetelny obraz Tychów sprzed kilkudziesięciu lat.

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA