Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 października 2018

[ZDJĘCIA] Himalaiści odznaczeni za zasługi dla województwa

W czwartek podczas spotkania z himalaistami wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Himalaiści z Tychów odznaczeni za zasługi dla województwa - 4.10.2018 · fot.


Otrzymali je związani z regionem znani himalaiści:

Krzysztof Wielicki - polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, piąty człowiek w historii, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum; Jarosław Botor - polski wspinacz i ratownik medyczny, fotograf i filmowiec wypraw wysokogórskich, a także instruktor ratownictwa górskiego, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; Artur Małek - pochodzący z Tychów polski taternik, alpinista i himalaista, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; Marek Chmielarski - wspinacz, instruktor i pracownik wysokościowy, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

- Wynieśliście chwałę naszego regionu na niebotycznie wysokie poziomy, nie do przebicia. Dziękuję za wyzwania, jakie podejmujecie, za szczyty, które zdobywacie, ale przede wszystkim za przykład, jaki nam dajecie. Za bezinteresowne niesienie pomocy tym, którzy są w potrzebie. Za poczucie dumy jakie jest we mnie kiedy o was myślę - powiedział wicemarszałek Gramatyka.

Przyznawane przez Sejmik Województwa Śląskiego odznaki otrzymali także Janusz Gołąb (wyróżnienie odebrał jego syn) oraz Adam Bielecki (odebrał odznakę w czasie wręczenia nagrody Marka Śląskie we wrześniu br. w Gliwicach).

Spotkanie ze śląskimi himalaistami odbyło się w Muzeum Śląskim. Dyskutowano na temat historii i współczesnych dokonań śląskiego himalaizmu. Była to okazja do porozmawiania o ich osiągnięciach oraz najbliższych planach. Rozmowę prowadził Bartosz Andrzejewski.

Na przełomie 2017 i 2018 r. himalaiści uczestniczyli w narodowej wyprawie zimowej na K2. To ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Wyprawa odbiła się szerokim echem w świecie ze względu na trudne warunki wspinaczkowe, jak i na bohaterskie zaangażowanie uczestników, którzy przerwali wyprawę, by wziąć udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat Polaka Tomasza Mackiewicza oraz Francuzki Elizabeth Revol.

BM / tychy.info, źródło: Urząd Marszałkowski

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA