Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 września 2018
  • 23 września 2018

Utalentowany muzyk z Tychów zajął 2. miejsce w prestiżowym konkursie!

Pianista Mateusz Krzyżowski w miniony weekend zdobył drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Najmłodszy z uczestników podbił gusta jury brawurowym wykonaniem „IV Symfonii (Symphonie concertante)” Karola Szymanowskiego.

Prestiżowy konkurs muzyczny wygrali świetnie zapowiadający się muzycy z dwóch sąsiednich miast - Mateusza Krzyżowskiego wyprzedził jedynie Tymoteusz Bies z Mikołowa, wygrywając cały konkurs, dzięki wykonaniu „Rapsodie sur un thème de Paganini op. 43” Siergieja Rachmaninowa.

Finalistom towarzyszyła orkiestra Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali w sali koncertowej NOSPR. W jury tym razem zasiedli Andrzej Jasiński (przewodniczący), Joanna Domańska, Olga Kern, Aviram Reichert, Martin Roscoe i Tamás Ungár. Zgodnie z decyzją komisji konkursowej, zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro, a nasz reprezentant otrzymał drugie miejsce i 18 tysięcy euro. Trzecia Kim Seung Hui z Korei została nagrodzona 10 tys. euro. Koncert Tymoteusza Biesa wyróżniono nagrodą specjalną w wysokości 6 tys. euro za najlepsze wykonanie.

Gratulujemy Mateuszowi i życzymy dalszych sukcesów!

Loading...


Mateusz Krzyżowski urodził się 1999 w Tychach. Przygodę z fortepianem zaczął jako niespełna pięciolatek w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Nauczyciele szybko dostrzegli jego talent i wrażliwość. Edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie fortepianu mgr Bożeny Furmańskiej. Tyszanin jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. To zarówno solista jak i ważna część zespołów kameralnych.

Od blisko 10 lat jest członkiem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych z siedzibą w Warszawie. W latach 2009-2013 i 2016-2017 był stypendystą Tyskich Orłów w dziedzinie kultury i sztuki przyznanych przez Prezydenta Miasta Tychy, a także stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego.
Od września uczeń VII klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu mgr Sebastiana Nawrockiego.

Występował podczas koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku w Pszczynie, Filharmonii Śląskiej, Rzeszowskiej, Kowieńskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Koncertował we Francji, na Ukrainie, w Niemczech, Litwie, Słowacji i na Węgrzech. Ma za sobą występy z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, a także z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.

joa / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA