Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 lipca 2018

Adam Bielecki zdobył kolejny ośmiotysięcznik!

W poniedziałek, 16 lipca około godziny 14.10 polskiego czasu Adam Bielecki wszedł na szczyt Gasherbrum II. To historyczny wyczyn w karierze tyskiego himalaisty.

O zdobyciu ośmiotysięcznika poinformowali administratorzy profilu Polski Związek Alpinizmu na Facebooku:

Loading...


Trasę wspinaczki można było śledzić dzięki specjalnego aplikacji na stronie internetowej himalaisty: adambielecki.pl/spot.

Tyszaninowi udało się stanąć na szczycie ośmiotysięcznika już po raz piąty w swoim życiu. Przed Gasherbrum II były Makalu w 2011 roku, Gasherbrum I w 2012 roku i Broad Peak w 2013 roku, gdzie jako pierwszy człowiek na świecie dokonał wejścia zimą na te szczyty i K2 w 2012 roku. W poniedziałek około 3:00 w nocy wspinaczkę na szczyt rozpoczęli nie tylko Bielecki i towarzyszący mu Jacek Czech, ale również zaprzyjaźniony duet: Kazach Borys Dedyszko oraz Niemiec Felix Berg. Polakowi na szczycie towarzyszył Berg.

- Po blisko 18h akcji górskiej wróciliśmy z Felixem do C3. Udało nam się dokonać trawersu wierzchołka - weszliśmy kruchą i zaskakująco trudną ścianą zachodnią, a zeszliśmy drogą normalną. Radość z wejścia psuje fakt, że Jacek zawrócił z 7500m, a Borys poszedł na normalną drogę i wycofał się z 7800m - poinformowali Adam Bielecki na Facebooku.

Atak szczytowy był przez Bieleckiego i towarzyszącego mu Czecha planowany w innym terminie, ale obaj zdecydowali się przyspieszyć swoje wejście ze względu na pogarszającą się pogodę. W tej chwili obaj zmierzają w kierunku bazy.

joa / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA