tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 maja 2018

Czy przebieg samochodu wpływa na składkę OC?

Artykuł sponsorowany:

Już niebawem musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne? W tym roku zrobiłeś samochodem sporo kilometrów i zastanawiasz się, czy przebieg wpłynie na wysokość składki? Sprawdź, od czego ubezpieczyciele uzależniają kwotę polisy.

Fryda.com.pl


Jak wynika z danych szacunkowych, za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne trzeba średnio zapłacić 1032 zł. Należy jednak mieć świadomość, że wysokość składki wyliczana jest w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe związane z konkretnym kierowcą oraz ubezpieczanym pojazdem. Zastanawiasz się, co wpłynie na cenę Twoje OC? Wielu ubezpieczycieli uwzględnia nie tylko wiek kierowcy i doświadczenie w prowadzeniu auta, ale również szacowany przebieg. Warto więc sprawdzić jak stan licznika może wpłynąć na wysokość składki.

Wpływ przebiegu na wysokość OC

Poprzez ryzyko ubezpieczeniowe należy rozumieć prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie w razie spowodowania szkody osobom trzecim. Biorąc pod uwagę przebieg, ryzyko jest tym większe, im więcej i częściej kierowca wyrusza w trasę. Jeżeli więc właściciel auta szacuje, że stan licznika w danym roku wyniesie 10 tys. km, ryzyko stłuczki czy innego zdarzenia drogowego będzie większe w porównaniu z przebiegiem szacownym na 5 tys. km rocznie.

Duży i mały przebieg - różnice w wysokości składki

Aby oszacować różnice między wysokością składki OC dla pojazdu z dużym przebiegiem a wysokością polisy dla auta z małym przebiegiem, warto zapoznać się z poniższymi kalkulacjami.
Załóżmy, że mieszkasz w Katowicach i masz 40 lat. Prawo jazdy posiadasz od 2000 roku. Chcesz ubezpieczyć Forda Fiestę (1.2i MR’ 00) w wersji Ambiente (75 KM).
  • Jeśli deklarujesz, że samochód w ciągu roku będzie miał przebieg 12,5-15 tys. km, wówczas najtańsze OC wyniesie Cię 1138,14 zł (Link4).
  • Jeśli szacujesz, że roczny przebieg wyniesie mniej niż 5 tys. km, najtańsze OC wykupisz za 1105,58 zł (Link4).
  • Jeżeli deklarujesz, że roczny przebieg 30-35 tys. km, najniższa wysokość składki oscylować będzie w granicach 1253,52 zł (Link4).


Oczywiście musisz pamiętać, że to tylko kalkulacje dla przykładowego kierowcy. W zależności m.in. od tego, ile masz lat, od jak dawna posiadasz prawo jazdy, jak wysoką posiadasz zniżkę, jakiego rocznika jest pojazd, taka będzie wysokość składki. Zawsze jednak masz szansę obniżyć wysokość zaproponowanej polisy - tanie ubezpieczenie komunikacyjne na Rankomat.pl znajdziesz.