Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 marca 2018
  • 10 marca 2018

Park Miejski Solidarności bez "Żyrafy"? Propozycja wojewody

Zgodnie z ustawą sejmową z dnia 1 kwietnia 2016 r. obiekty upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój powinny zostać usunięte. W związku z tym na celowniku IPN i wicewojewody śląskiego Mariusza Trepki stanął Pomnik Walki i Pracy stojący od lat 70. w Parku Miejskim Solidarności przy ul. Edukacji.

Plac pod Żyrafą
Park Miejski Solidarności bez "Żyrafy"? · fot.


Od przynajmniej ćwierćwiecza pomnik autorstwa tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdy funkcjonuje pod potoczną i lubianą przez tyszan nazwą „Żyrafa” i mało kto już pamięta jak się nazywał kilkadziesiąt lat temu.

Miasto Tychy z pewnością będzie dążyło do uratowania „popularnej Żyrafy”, jednak co w sytuacji, kiedy wojewoda postawi na swoim? Czy w miejscu pomnika Walki i Pracy zbudowanego z cegiełek mieszkańców w ramach czynu społecznego powstanie nowy pomnik zwierzątka z długą szyją?Pomnik Walki i Pracy - "Żyrafa" to ikona miasta. Pomnik dłuta Augustyna Dyrdy stojący w Parku Miejskim. Jego faktyczna nazwa to Pomnik Walki i Pracy, jednak w latach 90 XX wieku, dzięki swojemu kształtowi, zyskał potoczną nazwę "Żyrafa". Rzeźba powstała na konkurs z okazji XXX-lecia PRL. Odsłonięcie odbyło się w 1975 r. w niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności ok. 40 tys. osób przy towarzyszeniu 1000-osobowego chóru młodzieży szkolnej.

Składa się z trzech części. Pierwsza, prześwitowa, symbolizuje dwie społeczności - rdzenną śląską i ludność napływową, które musiały się zintegrować żyjąc w tym samym mieście. Druga część to sylwetki ludzi pracy i młodych przybywających do Tychów aby założyć tu dom i rodzinę. Trzecia część to połączone już ze sobą pylony, które zwieńcza orzeł - symbolizują zintegrowane, połączone siły i losy tych dwóch różnych społeczności.

Pomnik ma 24 m wysokości, waży 142 tony, zbudowany jest z brązu i żelbetu.

BM, Michał Kasperczyk / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.