tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 5 lutego 2018
  • 19 marca 2018

[ZDJĘCIA] XI Tyski Festiwal Monodramu "MOTYF"

Już po raz jedenasty w Tychach odbył się Tyski Festiwal Monodramu. Święto jednego aktora zainaugurowała Ewa Błaszczyk najnowszym monodramem „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.

Gala Finałowa XI Tyskiego Festiwalu Monodramu - 18.03.2018 · fot.


Przedstawienie opowiada historię jednej z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki - kobiety, której bali się najbardziej wpływowi politycy świata. Organizatorzy przewidzieli również spektakl dla dzieci „Calineczka” w wykonaniu Anny Kramarczyk. Pełna magii i uroku inscenizacja baśni Hansa Christiana Andersena; opowieść o maleńkiej Calineczce, narodzonej z kielicha zaczarowanego kwiatu. Ufną i beztroską dziewczynkę porywa Ropucha Aga, szukająca narzeczonej dla swojego syna. Calineczce szczęśliwie udaje się uwolnić, wkrótce jednak trafia na kolejnego kandydata do swej ręki. W podziemnych korytarzach jego domu nasza bohaterka natyka się na przemarzniętą jaskółkę. Ptak budzi w niej wspomnienia i tęsknoty, które pomagają jej odkryć, kim naprawdę jest.

Festiwal zakończył się mistrzowskim monodramem „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka. Sztuka autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a, to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Wyreżyserowany przez Michała Kwiecińskiego spektakl pokazywany był już w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokując do dyskusji i stawiając wiele uniwersalnych pytań.

Spektakle laureatów konkursów XI Festiwalu MOTYF · fot.


Jury festiwalu w składzie: Wojciech Pszoniak - aktor teatralny i filmowy, pedagog, profesor sztuk teatralnych - przewodniczący jury, Anna Kramarczyk - aktorka, pedagog, profesor Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Paweł Drzewiecki - aktor, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu po obejrzeniu 13 prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
  • Grand Prix Festiwalu - Wielki Wóz Tespisa - Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. Rozmaryn na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko
  • I Nagrodę - Aleksandrze Kugacz z Wrocławia za monodram pt. Być u siebie na podstawie autorskiego scenariusza
  • II Nagrodę - Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za monodram pt. Blumqu na postawie autorskiego scenariusza
  • III Nagrodę - Michałowi Felczakowi z Olsztyna za monodram pt. Stopklatka na podstawie tekstów Maliny Prześlugi
  • Wyróżnienie - Magdalenie Kotwicy z Bolesławca za monodram pt. Ćwierkają wróbelki na podstawie dramatu „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka
  • Wyróżnienie - Piotrowi Adamczykowi z Tychów za monodram pt. Moskwa Pietuszki na podstawie prozy Wieniedikta Jerofiejewa
  • Wyróżnienie - Jerzemu Kałdusiowi z Lublina za monodram pt. Kaziku Kirelejson na podstawie na podstawie powieści „Konopielka” Edwarda Redlińskiego


Warto dodać, że Marta Pohrebny otrzymała nagrodę uczestników Festiwalu - Mały Wóz Tespisa.

- Jury zauważa dużą różnorodność prezentacji konkursowych zarówno co do formy ich scenicznej realizacji, jak i tematyki obejrzanych przedstawień. Cieszy fakt, iż problematyka scenicznych wypowiedzi prezentowana jest w oparciu o utwory zaliczane do kanonu literatury światowej, jak również o interesujące teksty własne uczestników, co czyni ich wypowiedzi jeszcze bardziej osobistymi. Nie wolno nie zauważyć, że wśród wykonawców prezentacji konkursowych znaleźli się przedstawiciele kilku pokoleń, od młodzieży, przez studentów i dorosłych, po seniorów, co stanowi o sile festiwalu i bogactwie jego propozycji teatralnych - czytamy w protokole z obrad jury.

- Z zadowoleniem trzeba odnotować rozwój sceniczny uczestników konkursu, którzy pod wpływem zdobytych w minionych edycjach festiwalu doświadczeń, kontynuują swą drogę twórczą w dziedzinie monodramu, pojawiając się w tej edycji z jeszcze dojrzalszymi wypowiedziami scenicznymi. Ufamy, iż nie ustaną w dalszym rozwoju teatralnym oraz twórczych poszukiwaniach formalnych - napisano w protokole. - Jury pragnie podkreślić profesjonalizm i ogromne zaangażowanie zespołu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w przygotowanie i realizację XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF, który w ostatnich latach, wśród przeglądów afirmujących sztukę teatru jednego aktora, stał się jednym z najbardziej wyrazistych przedsięwzięć teatralnych w kraju, a zarazem płaszczyzną do rozmowy na temat kondycji współczesnego teatru i sztuki aktorskiej.

Miejskie Centrum Kultury

43-100 Tychy
ul. Bohaterów Warszawy 26

tel. 032 327 02 91
fax 032 327 02 91

BM / tychy.info, źródło: MCK

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.