tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 2 lutego 2018

Ciąg dalszy wspinaczki na K2. Tomala Urubko i Bielecki wrócili do bazy

Dzisiaj o godzinie 5.45 czasu polskiego bohaterowie spod Nanga Parbat wrócili do bazy na K2. Jak poinformował Krzysztof Wielicki: Adam Bielecki, Piotr Tomala i Denis Urubko czują się dobrze. Wkrótce dołączą do zespołu znajdującego się w obozach c1 i c2.

Loading...


Loading...
Himalaiści rozpoczęli swoją wyprawę dwa dni przed Sylwestrem, 29 stycznia. Trasę, którą przemierzają, można śledzić dzięki stronie internetowej Adama Bieleckiego, a kolejne powiadomienia od kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego, interesujące zdjęcia i materiały filmowe publikowane są na bieżąco przez administratorów profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.

Zimowa próba zdobycia K2 stanowi jedną z największych i najtrudniejszą ekspedycję wysokogórską w historii Polski, która daje polskiej ekipie szanse na największe osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Dodajmy, że nie jest to pierwsze podejście Polaków do wejścia na K2 zimą. W sezonie 1987-1988 ruszyła polsko-kanadyjsko-brytyjska wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę. W skład wyprawy weszło 13 Polaków, 7 Kanadyjczyków i 4 Brytyjczyków. 2 marca Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy założyli obóz III na 7300 m n.p.m. Druga próba - pod nazwą Netia K2-Polska Wyprawa Zimowa - miała miejsce na przełomie 2002 i 2003 roku. Przewodniczył jej Krzysztof Wielicki, himalaistom udało się dotrzeć do wysokości 7650 m n.p.m.

K2 do dziś uważa się za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Ze względu na potężną liczbę wypadków śmiertelnych nazwaną ją Góra Morderca.

BM / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.