tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 31 stycznia 2018

Lawina zapadalności na WZW typu A. W Tychach 24 chorych w 2017 roku!

Choć ta grupa nie wydaje się szczególnie liczna to zgodnie z danymi WSSE w Katowicach nasze miasto znajduje się w grupie gmin o najwyższej liczbie przypadków żółtaczki pokarmowej. Jak nie zachorować?

O sytuacji bliskiej epidemii zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A słyszymy praktycznie od wczesnej jesieni ubiegłego roku. 2017 rok okazał się zdecydowanie przełomowy w przypadku tej choroby - od 5 lat stacje sanitarno-epidemiologiczne w województwie nie odnotowały tak dużego i szybkiego przyrostu przypadków żółtaczki pokarmowej w naszym regionie (w ciągu ostatnich czterech lat mieliśmy pojedyncze osoby z WZW typu A). W całym 2017 roku na terenie województwa śląskiego zachorowało na żółtaczkę pokarmową 545 osób. Łącznie na terenie całego kraju zanotowano blisko 3072 przypadków zakażenia. Dla porównania w analogicznym okresie w 2016 roku było to… 35 osób.

Od kilku miesięcy przeżywamy szczyt zapadalności na WZW typu A. Śląski Sanepid z dużą regularnością informuje o powiększającej się z tygodnia na tydzień grupie pacjentów z żółtaczką pokarmową. WZW typu A to choroba brudnych rąk, a powiatowe Sanepidy przestrzegają mieszkańców przed znacznie zwiększonym ryzykiem infekcji wirusowej.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 57 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 139 zachorowań, natomiast w 5 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2018 zachorowało 11 osób.
Województwo śląskie nie należy jednak do odosobnionych przypadków. Gorsza sytuacja jest w innych częściach Polski - w zapadalności na żółtaczkę przodują województwo mazowieckie, wielkopolskie i łódzkie. Przy tym złapanie wirusa jest prostsze niż się nam wydaje.

WSSE w Katowicach przekazały dane dotyczące zachorowań na żółtaczkę pokarmową od początku tego roku. Najwięcej przypadków było w Sosnowcu (226), Dąbrowie Górniczej (56), Katowicach (53), Bytomiu (30).

- W 2017 roku hospitalizowaliśmy 53 osoby z powodu ostrego WZW typu A. W bieżącym już 8 osób przyjęliśmy z powodu ostrej żółtaczki pokarmowej. Wszystkie zachorowania są zgłaszane do Inspekcji Sanitarnej. W naszej placówce stosujemy wobec tych chorych izolację kontaktową. Posiadane przez szpital środki dezynfekcyjne są aktywne wobec wirusa WZW typu A, nie było więc potrzeby zakupu specjalnych preparatów. Bardzo ważne jest przestrzeganie zwykłych środków higienicznych tj. mycie rąk, ponieważ żółtaczka pokarmowa to tak zwana choroba brudnych rąk. Tak zwyczajny gest, często niestety niedoceniany i banalizowany, wykonywany niedbale, a może nas ustrzec przed poważnymi konsekwencjami. Pewnym zabezpieczeniem przez zachorowaniem jest zastosowanie szczepień ochronnych. W Polsce zarejestrowane szczepionki to Avaxim 160U, Havrix Adult dla dorosłych, Havrix Junior dla dzieci oraz skojarzona (z WZW typu B) Twinrix. Zastosowanie szczepień nie zwalnia nas jednak z obowiązku mycia rąk - przypomina Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy Szpitala Megrez.

WZW typu A, czyli inaczej żółtaczka pokarmowa jest chorobą przenoszoną drogą fekalno-oralną. Wirus dostaje się do naszego organizmu na skutek wypicia skażonej wody, spożycia nieumytych lub umytych w zanieczyszczonej wirusem HAV wodzie surowych warzyw, owoców, mięsa, ryb czy owoców morza. Wirus możemy złapać także przez bliski kontakt z chorymi na żółtaczkę (bez objawów chory może zarażać nawet przez 3 tygodnie a po wykryciu choroby do tygodnia), w tym kontakty seksualne z chorym (szczególnie analne i oralne) bez prezerwatywy lub drogą krwi - przez zainfekowanie przerwanych tkanek.

Jakie są objawy żółtaczki? Bardzo podobne do wczesnej grypy lub przeziębienia, chory może także cierpieć n dyspepsję (biegunka, nudności). Charakterystyczne dla WZW jest oczywiście żółknięcie skóry i twardówki oka, któremu towarzyszy powiększenie wątroby. Chorego może dotkliwie swędzieć skóra, pojawia się również ciemniejsze zabarwienie moczu i odbarwiony stolec. Warto pamiętać, że tylko 1/5 chorych wymaga hospitalizacji.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka w postaci reżimu higienicznego - częstego mycia rąk, najlepiej środkami antybakteryjnymi (a tam, gdzie nie mamy dostępu do bieżącej wody stosować bezwodne płyny antybakteryjne z alkoholem w składzie), szczególnie przed spożywaniem posiłków i przy dzieciach. Woda kranowa musi być bezwzględnie przegotowana. Istotne jest także mycie żywności w czystej wodzie. Pracownicy służby zdrowia zachęcają również do profilaktycznych szczepień. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A, a szczególnie osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

joa / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.