tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 listopada 2017

"Przeciążenie strun głosowych i ból gardła - najczęstsze dolegliwości nauczycieli

Artykuł sponsorowany:

Praca głosem, którą wykonują przede wszystkim nauczyciele, ale również piosenkarze czy instruktorzy śpiewu, wiąże się często z przeciążeniem strun głosowych. Ta bolesna przypadłość nie musi stać się naszą codziennością. Przedstawiamy Wam skuteczne sposoby na uniknięcie chronicznego bólu gardła.

LinkHause


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby ograniczyć ryzyko nadwyrężenia gardła, warto nauczyć się oddychania przeponą. To bardzo ważna umiejętność, która sprawdza się w przypadku nauczycieli czy wokalistów. Jest niezbędna także w pracy radiowca - mówienie na wdechu powoduje, że w pewnym momencie zacznie brakować nam powietrza na dokończenie wypowiedzi. Profesjonaliści radiowi i telewizyjni oddychają z przepony.

Dlaczego oddychanie przeponą jest tak ważne?

Warto wiedzieć, że przy oddychaniu przeponą przy wdechu unosi się nie klatka piersiowa, lecz partie mięśni brzucha. Dobra stara szkoła uczyła oddychania przeponą poprzez położenie się na podłodze i ułożenie na przeponie właśnie kilku ciężkich książek. W ten sposób człowiek uczył się bardziej świadomego oddechu i lepiej czuł, skąd tak naprawdę czerpie powietrze niezbędne do mówienia. Więcej na temat oddychania przeponą, a co za tym idzie, unikania zapalenia gardła, można przeczytać na stronie wolniodbolu.pl.

Jak uniknąć choroby zawodowej i łagodzić jej objawy?

Przeciążenie strun głosowych to dolegliwość najczęściej spotykana w środowisku nauczycieli. Problem bierze się m.in. stąd, że wychowawcy mówiąc, nie używają przepony, lecz gardła. To z kolei prowadzi do przykrych dolegliwości bólowych. W codziennym natłoku obowiązków trudno zaprzestać mówienia do swoich uczniów. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na ból gardła. Jedną z nich jest korzystanie bezpośrednio z darów natury poprzez przygotowanie wywaru z siemienia lnianego, który następnie się pije. Równie dobre efekty dają też płukanki na bazie rumianku. Po takiej kuracji, regularnie powtarzanej, ból gardła powinien minąć.

Warto wiedzieć, że dolegliwości bólowe mogą pojawić się również na tle alergicznym. Alergenów w naszym otoczeniu jest całkiem sporo, począwszy od sierści kotów, poprzez pylące drzewa, trawę, skończywszy na domowym kurzu. Jeśli ból gardła męczy nas dłużej niż przez tydzień, warto sprawdzić u lekarza, czy przyczyną nie jest właśnie alergia na któryś z powyższych czynników.

Chroniczne zapalenie gardła można również leczyć przy użyciu innych metod. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu wolniodbolu.pl/przeciazenie-strun-glosowych-choroba-zawodowa/.