tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 12 listopada 2017
  • wczoraj, 08:29

"Sztuka dla lepszego życia" - odsłonięcie kopii Murarki i debata

Za nami:

Realizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia" zbliża się ku końcowi. We wtorek, 21 listopada odbędzie się podsumowująca działanie debata z udziałem kuratorów i twórców.

Łukasz Surowiec
Łukasz Surowiec, autor nowego pomnika w Tychach · fot.


Wcześniej tego samego dnia nastąpi odsłonięcie kolejnej z przygotowanych w mieście prac - tym razem będzie to pomnik autorstwa Łukasza Surowca. Twórca, nawiązując do rzeźby znajdującej się na osiedlu A i przedstawiającej przodownicę pracy - murarkę, zaproponował stworzenie jej kopii i osadzenie w przestrzeni Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Odsłonięcie pracy planowane jest na godzinę 14.00. Wówczas przed Galerią Strefart (ul. Fabryczna 2) odkuwana będzie artystyczna realizacja Łukasza Surowca. Twórca, kuratorzy oraz współpracujący z Muzeum Miejskim przedstawiciele Galerii porozmawiają o pracy ze zgromadzonymi dziennikarzami i widzami.

- „Kopia przodownicy pracy” Łukasza Surowca bazuje na znajdującej się na osiedlu A w Tychach rzeźbie autorstwa Stanisława Marcinowa z 1955 roku. Dzieło Surowca zostaje przeniesione w przestrzeń Strefartu i jest przykładem przechwycenia (detournement), użycia ready-made, w celu wydobycia nowego, innego znaczenia - podkreśla Stanisław Ruksza, jeden z kuratorów projektu “Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia”.

Rzeźba murarki na os. A
Rzeźba murarki na os. A · fot.


- Oryginalna rzeźba murarki związana jest z początkami socjalistycznego miasta. Wpisuje się w powszechną wówczas tendencję heroizacji budowniczych nowej Polski - robotników. Projekt Surowca nawiązuje tym samym do wielkiej budowy miasta Tychy. Realizacja nawiązuje do zmian zarówno w procesie funkcjonowania miasta, jak i samej pracy. Tyskie malowidła i rzeźby robotników, wywołują skojarzenia z pracą rąk. Obecnie na Górnym Śląsku, w dobie prymatu usług oraz stawiania na innowacyjność, jest ona wypierana, znika tradycja pracownicza, związkowa - dodaje Ruksza. -„Pomnik przodownicy pracy” w nowej lokalizacji staje się jednocześnie pomnikiem ekonomicznych przemian od głębokiego socjalizmu po głęboki kapitalizm. Zabieg artysty pokazuje nie tylko oś przemian robotniczego miasta, ale też drogę od oryginału po jego kopię wraz z jej ekonomicznym wymiarem. Socrealistyczne rzeźby przodowników wykonane są z wapiennego, zbrojonego betonu - najtańszego na tamte czasy odlewniczego tworzywa. Kopia jest wykonana podobnie - z żywicy wypełnionej styropianem i pianką (współcześnie najtańszy materiał rzeźbiarski).

21 listopada odbędzie się także debata pt. "Sztuka dla lepszego życia" podsumowująca realizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach projekt. Jej gośćmi będą kuratorzy działań artystycznych: Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza, zaangażowani artyści: Iza Rutkowska, Paweł Ryżko i Łukasz Surowiec oraz dyrektor Muzeum: Aleksandra Matuszczyk. Rozmowę poprowadzi dr hab. Tomasz Nawrocki. Uczestnicy porozmawiają o społecznej perspektywie realizacji artystycznych, o współczesnej roli sztuki, a także o tym, jak w swoich pracach twórcy oddają historię miasta i losy jego mieszkańców. Debata rozpocznie się o godzinie 18.00 w Dawnej Młótowni przy ul. Katowickiej 9. Wstęp dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny.

Działanie realizowane jest w ramach projektu "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia". To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Realizacja projektu w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta. Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast. Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza.

Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Muzeum Miejskie w Tychach

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

LINKI MODUŁ 1

LINKI MODUŁ 2

Komentarze